Artykuł sponsorowany

Jakie są najpopularniejsze rodzaje sauny?

Jakie są najpopularniejsze rodzaje sauny?

Sauna to nie tylko miejsce relaksu, ale również sposób na poprawę zdrowia i samopoczucia. W Polsce coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z saun, a także na budowę własnych domowych łaźni. W związku z tym warto przyjrzeć się bliżej rodzajom saun, które cieszą się największym uznaniem wśród Polaków.

Sauna fińska – dlaczego jest tak popularna?

Sauna fińska to najbardziej znany i rozpowszechniony rodzaj sauny na świecie. Charakteryzuje się wysoką temperaturą, która może dochodzić nawet do 100 stopni Celsjusza, oraz niską wilgotnością powietrza, wynoszącą zaledwie 10–20%. W Polsce sauna fińska cieszy się dużym uznaniem ze względu na swoje prozdrowotne właściwości, takie jak poprawa krążenia, oczyszczanie skóry czy redukcja stresu. Dodatkowo, tradycyjne rytuały związane z korzystaniem z sauny fińskiej, takie jak oblanie się zimną wodą po wyjściu z łaźni, przyciągają wielu miłośników tego rodzaju relaksu.

Sauna na podczerwień to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnej sauny fińskiej. Zamiast pieca opalanego drewnem, w saunie na podczerwień stosuje się specjalne promienniki, które emitują ciepło na podczerwień. Działa to bezpośrednio na ciało użytkownika, podgrzewając je i pobudzając proces pocenia się. Sauna na podczerwień ma niższą temperaturę niż sauna fińska (około 60 stopni Celsjusza) oraz wyższą wilgotność powietrza. W Polsce zyskuje coraz większą popularność ze względu na swoją prostotę obsługi, energooszczędność oraz możliwość zabudowy w mniejszych pomieszczeniach.

Sauna beczka – co warto wiedzieć o tej konstrukcji?

Sauna beczka to oryginalna forma sauny, która przyciąga wzrok swoim nietypowym kształtem. Jak sama nazwa wskazuje, sauna beczka ma formę dużego, cylindrycznego pomieszczenia wykonanego z drewna. Producent beczek saunowych oferuje różne rozmiary i materiały, dzięki czemu każdy może znaleźć idealną opcję dla siebie. Sauna beczka może być zarówno opalana drewnem, jak i elektrycznie. W Polsce coraz częściej można spotkać tego typu konstrukcje zarówno w ogrodach prywatnych domów, jak i w ośrodkach wypoczynkowych.

Sauna parowa, zwana również łaźnią turecką lub hammamem, różni się od sauny fińskiej przede wszystkim warunkami panującymi wewnątrz. W saunie parowej temperatura jest niższa (około 40–50 stopni Celsjusza), natomiast wilgotność powietrza wynosi aż 100%. Dzięki temu sauna parowa jest idealnym miejscem dla osób, które źle znoszą wysoką temperaturę i niską wilgotność charakterystyczną dla sauny fińskiej. W Polsce sauna parowa cieszy się rosnącym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród osób poszukujących głębokiego relaksu i nawilżenia skóry.

Sauna mobilna – jakie są jej zalety?

Sauna mobilna to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na korzystanie z sauny praktycznie w każdym miejscu. Jest to przenośna konstrukcja, która może być łatwo zmontowana i rozebrana, dzięki czemu można ją zabrać ze sobą na wakacje czy do ogrodu. Sauna mobilna może być opalana drewnem lub elektrycznie, a jej wnętrze wykonane jest z wysokiej jakości materiałów, zapewniających komfort użytkowania. W Polsce sauna mobilna zyskuje coraz większe grono zwolenników, którzy cenią sobie możliwość korzystania z sauny w dowolnym miejscu i czasie.