Artykuł sponsorowany

Do czego służą badania Holterem?

Do czego służą badania Holterem?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób cierpi na różnego rodzaju schorzenia serca, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego tak ważne jest monitorowanie pracy naszego serca, aby w porę wykryć ewentualne nieprawidłowości i podjąć odpowiednie działania lecznicze. Właśnie tutaj z pomocą przychodzi badanie Holterem, które pozwala na szczegółową analizę pracy serca w ciągu całego dnia. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu badaniu, jego zastosowaniom oraz korzyściom dla pacjentów.

Czym jest badanie Holterem?

Badanie Holterem to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która polega na rejestracji pracy serca pacjenta przez 24 godziny lub dłużej. Nazwa badania pochodzi od nazwiska amerykańskiego biofizyka Normana J. Holtera, który opracował pierwszy przenośny rejestrator elektrokardiogramu (EKG) w latach 60. XX wieku. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest monitorowanie pracy serca w warunkach codziennych, co pozwala na wykrycie nieprawidłowości, które mogą nie występować podczas krótkotrwałego badania EKG w gabinecie lekarskim.

Jak przebiega badanie Holterem?

Badanie Holterem rozpoczyna się od umieszczenia na ciele pacjenta elektrod, które są podłączone do przenośnego rejestratora. Urządzenie to jest zwykle małe, lekkie i wygodne w noszeniu, a pacjent może je przypiąć do paska lub umieścić w kieszeni. W trakcie badania pacjent prowadzi normalne życie, wykonując swoje codzienne czynności, takie jak praca, nauka czy odpoczynek. Warto jednak unikać intensywnego wysiłku fizycznego oraz kąpieli, które mogą wpłynąć na jakość zapisu.

W trakcie badania ważne jest również prowadzenie dzienniczka, w którym pacjent zapisuje swoje czynności oraz ewentualne dolegliwości, takie jak ból w klatce piersiowej, duszność czy zawroty głowy. Dzięki temu lekarz będzie mógł łatwiej zinterpretować wyniki badania i ocenić, czy występujące objawy mają związek z nieprawidłowościami pracy serca.

Po zakończonym badaniu pacjent zgłasza się do placówki medycznej, gdzie elektrody są usuwane, a dane z rejestratora analizowane przez specjalistę. Lekarz ocenia zarówno rytm serca, jak i ewentualne zaburzenia przewodnictwa czy niedokrwienie mięśnia sercowego.

Wskazania do badania Holterem

Badanie Holterem jest zalecane w przypadku wielu schorzeń i objawów, które mogą sugerować nieprawidłowości pracy serca. Do najważniejszych wskazań należą między innymi podejrzenie arytmii serca, niewydolność serca, kontrola skuteczności leczenia farmakologicznego czy ocena ryzyka wystąpienia nagłego zgonu sercowego u osób z chorobami układu krążenia. Jeśli chodzi o sprawne badania Holterem, Rzeszów to miasto, w którym skorzystamy z usług specjalistów takich jak Bud-Med.

Korzyści płynące z badania Holterem

Badanie Holterem ma wiele zalet, które przyczyniają się do poprawy diagnostyki chorób serca. Przede wszystkim pozwala na wykrycie zaburzeń pracy serca, które mogą nie być widoczne podczas standardowego badania EKG. Ponadto, dzięki monitorowaniu pracy serca przez dłuższy czas, lekarz może ocenić wpływ różnych czynników na funkcjonowanie serca, takich jak stres czy wysiłek fizyczny. Badanie to jest również bezpieczne i komfortowe dla pacjenta, co sprawia, że może być wykonywane u osób w różnym wieku i o różnym stanie zdrowia.