Artykuł sponsorowany

Czym są i jaką funkcję pełnią korony zębowe?

Czym są i jaką funkcję pełnią korony zębowe?

Uszkodzenie zęba może mieć różne przyczyny, takie jak próchnica, uraz czy nadmierne ścieranie. W takich przypadkach dentysta może zaproponować nałożenie korony zębowej, która przywróci funkcjonalność i estetykę zęba. Czym są korony zębowe i jaką funkcję pełnią? Oto kilka kluczowych informacji na ten temat.

Czym są korony zębowe?

Korona zębowa to rodzaj protezy stomatologicznej, która odbudowuje uszkodzony ząb, przywracając jego kształt, rozmiar i wytrzymałość. Korona jest na stałe cementowana na istniejącym zębie lub wszczepie, całkowicie go otaczając. Może być wykonana z różnych materiałów, takich jak metal, porcelana, tlenek cyrkonu czy kompozyt. Wybór materiału zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz rekomendacji lekarza dentysty.

Jakie są wskazania do wykonania korony zębowej?

Korony zębowe w Łasku są stosowane w różnych sytuacjach. Przede wszystkim są one stosowane w celu odbudowy mocno uszkodzonego zęba, który nie może być naprawiony za pomocą plomby czy inlaya. Korona może być również użyta do ochrony osłabionego zęba przed dalszymi uszkodzeniami, na przykład w przypadku pacjentów z bruksizmem. Ponadto korony są stosowane w celu poprawy estetyki uśmiechu, np. w przypadku silnie przebarwionych lub źle ukształtowanych zębów. Wreszcie korony są częścią protetyki na implantach oraz w mostach protetycznych, zastępując brakujące zęby.

Jak wykonuje się koronę zębową?

Wykonanie korony zębowej wymaga kilku wizyt u dentysty. Na pierwszej wizycie lekarz oceni stan zęba i zdecyduje, czy korona jest odpowiednim rozwiązaniem. Jeśli tak, następnie przystąpi do opracowania zęba, czyli usunięcia części jego struktury i nadania odpowiedniego kształtu. Następnie wykonuje się wycisk, który posłuży do wykonania korony w laboratorium protetycznym. Tymczasem na opracowanym zębie umieszcza się tymczasową koronę, która chroni go przed uszkodzeniami i nadwrażliwością. Po otrzymaniu gotowej korony od technika dentysta sprawdza jej dopasowanie i estetykę, a następnie cementuje ją na stałe na zębie.